Governing Board Membership

NameType of governorAppointing bodyOfficeTerm
Becky LovattParentElected by parents/carers06.02.2018 - 05.02.2022
Verdun TrottCo-optedGoverning Board15.11.2017 – 14.11.2021
Gill JordanLocal AuthorityAppointed by GB, approved by LACo-Chair07.09.2016 – 06.09.2020
Matthew HeardCo-optedGoverning BoardCo-Chair01.11.2016 – 31.10.2020
Tim LeatCo-optedGoverning Board07.07.2016 – 06.07.2020
Alan MorbeyCo-optedGoverning BoardVice-Chair25.03.2019 – 24.03.2023
Justin SmithCo-optedGoverning Board22.03.2018 - 21.03.2022
Catherine WayCo-optedGoverning Board07.07.2016 – 06.07.2020
Sophy BurleighStaffElected by staff19.10.2018 - 18.10.2022
Michael RollsHeadteacherAutomatic appointment as Head01.09.2016
Aerfen MillsAssociate Member (non-voting)Governing Board01.04.2017 – 31.03.2021
Lee WhiteAssociate Member (non-voting)Governing Board01.09.2015 – 31.08.2019
Nic GeorgeAssociate Member (non-voting)Governing Board01.09.2017 - 31.08.2021
Patrick GermscheidAssociate Member (non-voting)Governing Board05.09.2018 - 04.09.2022

Governors who have served within the last 12 months

NameType of governorAppointing bodyTerm of office end date
Angela QuickStaffElected by Staff12.07.2018
Sam KnightsCo-OptedGoverning Board04.01.2019
Karin Frewin Co-optedGoverning Board14.03.2019
Michael BrownParentElected by parents/careres20.06.2019